Index finanční gramotnosti České bankovní asociace (ČBA) vzrostl po třech letech stagnace o jeden bod na hodnotu 57. Nejvýraznější zlepšení zaznamenala skupina mladých ve věku 18–34 let, a to zejména v oblasti investic. Průzkum, který realizovala agentura Ipsos ve spolupráci s ČBA, oslovil více než tisíc respondentů ve věku 18–79 let.
„Jsme rádi, že po třech letech stagnace došlo ke zlepšení, především nás těší, že největší pokrok udělali mladí lidé, kteří dlouhodobě patří mezi nejohroženější věkové skupiny z pohledu finanční gramotnosti i kyberbezpečnosti. Další dobrá zpráva je, že se jim daří v oblasti investic, to je pro ně klíčové i směrem ke spoření na stáří,“ říká Zdeňka Hildová, ředitelka ČBA Educa.
Téměř 77 % občanů hodnotí své finanční znalosti jako dostačující. Nejvyšší důvěru lidé vkládají do bankovních kalkulaček (68 %) a srovnávačů produktů (60 %), zatímco důvěra v diskuse na sociálních sítích výrazně klesá. Za nejdůležitější subjekt finančního vzdělávání označilo 69 % respondentů školní systém, následovaný rodinou (36 %) a bankami (30 %).
Přes mírné zlepšení přetrvávají potíže s porozuměním odborným doporučením – 34 % lidí se v nich nevyzná. Finanční rezervy na nenadálé výdaje si tvoří 60 % občanů, 40 % spoří na důchod. Za účelem dosažení cílů investuje nebo spoří 54 %, 46 % omezuje výdaje a pětina hledá dodatečný příjem.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám