Při odstávce druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín technici poprvé uplatnili při čištění důležitých technologií laser. Pomocí světelného paprsku tak v minulých dnech vyčistili vrchní část revizní šachty, do které se při odstávce odkládají vnitřní části reaktoru. Podle odborníků ČEZ jde o velmi šetrný a přesný způsob čištění.
Vrchní část revizní šachty má plochu o velikosti 10 metrů čtverečních a technici ji za pomoci laseru zvládli vyčistit za tři dny. „Laser na povrch vysílá přesně zaměřený paprsek světla s vysokou energií, který zahřívá nečistoty, aniž by poškodil podkladový materiál. Ty se buď odpaří, nebo odpadnou v podobě prachových částic,“ vysvětlil metodu Jiří Hajdík, manažer útvaru zvláštní procesy jaderných elektráren.
Dosud používali energetici k čištění kovového nebo uhlíkového materiálu především mechanické metody, jako například broušení. V jejich využívání budou pokračovat i nadále a laser budou nasazovat například na čištění klíčových technologií.
„Počítáme s minimálně šedesátiletým provozem obou našich jaderných elektráren. A proto postupně modernizujeme zařízení a současně zavádíme nové technologie a postupy. Laserové čištění mezi ně určitě patří a je to součást cesty, kterou v dalších letech půjdeme,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Před nasazením laseru v prostorech elektrárny prošla technologie důkladným testováním na vzorcích z uhlíkové oceli. Očištěné vzorky pak analyzovali odborníci z akreditované laboratoře v Centru pokročilých inovačních technologií CPIT, které je součástí Technické univerzity v Ostravě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.