Polostátní energetická společnost ČEZ uzavřela strategické partnerství s Rolls-Royce SMR na vývoji modulárních jaderných reaktorů. V rámci dohody ČEZ získá v britské firmě přibližně dvacetiprocentní podíl za miliardovou částku. Informovali o tom premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci obou společností. První český modulární reaktor by měl být vybudován v jaderné elektrárně Temelín v první polovině 30. let.
Dohoda, jež je plánována na několik dekád, umožní ČEZ aktivně se podílet na vývoji a výrobě modulárních reaktorů na globální úrovni, a nebude se tak zaměřovat pouze na nákup hotových zařízení. „Tato investice podporuje náš závazek k mezinárodní spolupráci v oblasti dodávek čisté energie doma i v zahraničí. V České republice působí některé z předních společností jaderného dodavatelského řetězce. Spolupráce se společnosti Rolls-Royce SMR nabízí jedinečnou příležitost k růstu a prosperitě v oblasti jaderné energetiky i díky naší účasti na vývoji technologie. Společnosti ČEZ a dalším místním firmám spolupráce umožní hrát významnou úlohu v budoucích dodávkách,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš. Premiér Fiala uvedl, že české firmy budou mít příležitost podílet se na vývoji i v rámci dodavatelských řetězců.
Podle informací od ČEZ je modulární reaktor od Rolls-Royce SMR tlakovodní reaktor, který zahrnuje jak aktivní, tak pasivní bezpečnostní prvky. Jeho očekávaný výkon činí 470 megawattů a životnost by měla být minimálně 60 let.
Elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají momentálně každá výkon kolem dvou gigawattů. ČEZ plánuje do roku 2050 vybudovat modulární reaktory s celkovým výkonem tři gigawatty. Tyto modulární reaktory by měly sloužit zejména k dodávkám tepla a budou umístěny na místech stávajících uhelných elektráren, jako je Prunéřov nebo Dětmarovice. ČEZ také připravuje výstavbu dvou velkých reaktorů v Dukovanech s výkonem přes 1000 MW, jejichž náklady by měly dosáhnout 200 miliard korun za jeden reaktor
Modulární reaktory se mohou vyrábět sériově a následně se instalovat na jednom místě po jednotlivých blocích, což zrychluje a zjednodušuje jejich výstavbu. Na konci srpna podepsal stát s ČEZ bezpečnostní dohodu o rozvoji malých a středních modulárních reaktorů, která má zajistit ochranu státních zájmů při výběru budoucího partnera pro jejich výstavbu a vývoj. ČEZ tak bude informovat stát například o volbě dodavatele.
V současnosti má Česká republika šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách, přičemž v Temelíně jsou dva bloky o výkonu přibližně 1000 MW a čtyři menší bloky s výkonem 510 MW se nacházejí v Dukovanech. Korejská společnost KHNP plánuje v Dukovanech postavit další dva reaktory, z nichž první by měl být dokončen v roce 2036.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.