Vláda projednala analýzu, kterou připravila Národní ekonomická rada vlády (NERV), týkající se přínosů a potenciálních rizik spojených s připojením České republiky k mechanismu směnných kurzů ERM II. Tato zpráva navazuje na pravidelný přehled, který zpracovalo Ministerstvo financí ve spolupráci s Českou národní bankou a vláda jej v únoru schválila. Zpráva hodnotí plnění maastrichtských kritérií a kompatibilitu s eurozónou.
Hlavním doporučením NERV je, aby Česká republika strávila v ERM II co nejkratší dobu a zároveň oznámila datum přijetí eura. Ministr financí Zbyněk Stanjura zdůraznil potřebu politické shody nebo širší podpory veřejnosti pro vstup do ERM II.
„Plně souhlasím s jedním ze závěrů NERV, aby byla na vstupu do ERM II politická shoda nebo širší podpora veřejnosti. Rozhodnutí o přijetí společné evropské měny by tedy mělo být přijato ideálně na začátku mandátu některé z příštích vlád tak, aby celý proces vedl stejný kabinet,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.
Podle některých odborníků však není v současné době politická vůle pro přijetí eura. „Je žádoucí aby Česko v systému ERM II, který by znamenal svázání měnové politiky ČNB, zůstalo co nejkratší možnou dobu, minimálně však povinné 2 roky. Politická reprezentace by tak jasně měla deklarovat zájem o přijetí eura předtím, než začne uvažovat o vstupu do ERM II. Představa, že Česko vstoupí do ERM II, aniž by vlastně chtělo přijmout euro, je jako host, který zaklepe na dveře oslavy, nechá se uvést do předsíně, ale pak odmítne vstoupit do hlavního sálu," řekl Trade-off ekonom Jakub Kuneš.
NERV také doporučuje, aby ČR plnila jen povinnosti dané zákonem a členství v bankovní unii začalo až s přijetím eura. Udržování stabilního kurzu v ERM II je komplikované, protože centrální banka musí sledovat cenovou stabilitu i měnový kurz, ale má k dispozici pouze jeden nástroj – úrokovou sazbu.
Po euru dlouhodobě volají někteří zástupci byznysu. Jak komentuje pro Trade-off Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky SP ČR: „Svaz průmyslu přijetí eura dlouhodobě prosazuje. Používání jednotné měny by naší ekonomice, která je silně provázaná s eurozónou, prospělo. Pomohlo by to exportérům, ale nejen jim. Odpadlo by kurzové riziko a související transakční náklady spojené se směňováním korun za eura. Přijetí eura by pomohlo i samotnému státu v řadě dalších oblastí, protože by se posílila vyjednávací pozice Česka v rámci Evropské unie. Firmy ostatně již samy pozvolna přechází na euro, častěji si v této měně berou úvěry, platí jimi i tuzemské transakce." Podle něj by vláda měla stanovit jasný harmonogram. „To znamená i vstup do pásma ERM II. V příštím roce by totiž ČR měla plnit všechna zbývající Maastrichtská kritéria nutná pro vstup do eurozóny," dodává Čížek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.