České firmy mají obavy, že se v roce 2025 budou potýkat s vysokými náklady na pracovní sílu, nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a nadměrnou byrokracií. Podle Hospodářské komory ČR jsou tyto faktory hlavními překážkami pro rozvoj podnikání. Dle odhadu komory celková regulační a byrokratická zátěž stojí podnikatele ročně 72 miliard Kč.
Z šetření Komorového barometru vyplývá, že 70 % respondentů považuje vysoké náklady na pracovní sílu za největší překážku. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků pociťuje více než 60 % firem, a to nejen v odborných profesích, ale i mezi pracovníky s nižší kvalifikací. Vysokou administrativní a regulatorní zátěž považuje za bariéru více než 53 % firem.
„Obava z nedostatku kvalifikované pracovní síly a dostupnosti vstupů je nejsilnější ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví, přičemž s nedostatkem pracovní síly se ze všech odvětví nejvíce potýká právě stavebnictví, v kterém je překážkou rozvoje pro 73,8 % respondentů,“ uvedla v tiskové zprávě Lenka Janáková, ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory.
Hospodářská komora ČR navrhla Antibyrokratický zákon, který by měl snížit regulační a byrokratickou zátěž podnikatelů. Tento zákon by měl pomoci firmám lépe se orientovat v podnikatelských povinnostech a zvýšit jejich konkurenceschopnost na trhu.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám