Praha se tento týden stala centrem odborných diskuzí o budoucnosti odpovědného hraní a ochrany hráčů. V pondělí se v Paláci ARA uskutečnil první ročník mezinárodní konference „Praha jako Srdce Zodpovědného hraní“, pořádaný projektem Zodpovědného hraní pod záštitou Institutu pro regulaci hazardních her (IPRH). Akce přilákala špičkové odborníky a představitele hazardního průmyslu, psychologického výzkumu a technologických inovací, kteří se zde setkali za účelem výměny zkušeností a diskuse o efektivních přístupech k ochraně hráčů.
Konferenci zahájil světově uznávaný psycholog Mark Griffiths z Nottingham Trent University, odborník na behaviorální závislosti a kyberpsychologii, který představil svůj pohled na problematiku hazardních her z psychologické perspektivy. Následovala přednáška Dana Thwaitese z Capuchin Behavioral Science, zaměřená na využití psychologie a datové analýzy k personalizaci ochrany hráčů. Podle Thwaitese je „pochopení hráčských vzorců chování klíčem k vytvoření účinnějších nástrojů prevence“.
Další zásadní příspěvek prezentovala Tanje Sveen z norské společnosti Norsk Tipping AS. Sveen se zaměřila na komunikaci v digitálním světě hazardu a její zkušenosti ukázaly, jak díky technologickým nástrojům lze rychle reagovat na chování hráčů a poskytovat cílené intervence, které mohou zabránit vzniku závislostí. Na konferenci vystoupila i celá řada dalších odborníků z řad adiktologů, neziskového sektoru nebo také sázkařských kanceláří.
Ředitel IPRH Jan Řehola v průběhu konference zdůraznil jedinečnost této akce, která spojila klíčové aktéry s různými zájmy, aby společně usilovali o bezpečnější hraní. „Ukazuje se, že je možné na jednu platformu dostat všechny klíčové hráče, kteří se podílí na tom, aby hraní mohlo být bezpečnější, než pro hráče aktuálně je,“ uvedl Řehola pro Trade-off. „To znamená, že je možný dialog mezi státem, adiktology, pacienty a mezi provozovateli navzájem, přestože jsou konkurenti. Je to velmi unikátní i ve světovém měřítku, aby konkurenti pracovali na jednom programu.“
Řehola rovněž upozornil na význam toho, že konkurenti v oboru hazardních her dokázali překonat rivalitu a pracovat na společných nástrojích a strategiích pro bezpečnější hraní. „Velký úspěch je, že se dohodli a jsou schopni spolupracovat. Nevyvíjí každý vlastní nástroje a politiku, ale fungují jako celek. Systém zodpovědného hraní zahrnuje například jednotnou linku pomoci a spolupráci s centry pomoci,“ doplnil ředitel IPRH.
V průběhu konference se velká pozornost věnovala také využití moderních technologií a datové analýzy pro ochranu hráčů. Jan Řehola poukázal na význam umělé inteligence (AI) v identifikaci a prevenci závislostí: „Datová analýza a umělá inteligence nám v porovnání s jinými látkovými závislostmi, jako je alkohol nebo tabák, nesmírně pomáhá, protože máme registrované všechny hráče a data o nich.“ Podle Řeholy může umělá inteligence analyzovat velké množství dat a efektivně přizpůsobit opatření konkrétním hráčům.
Na konferenci se rovněž diskutovalo o tom, jak mohou regulační orgány a provozovatelé spolupracovat na využití technologií pro vytvoření bezpečnějšího herního prostředí. Podle Řeholy by k dalšímu zefektivnění celého systému výrazně pomohlo, kdyby stát umožnil sdílení dat mezi provozovateli. „Potřebovali bychom pomoc státu, aby nám umožnil si mezi sebou sdílet data tak, abychom byli skutečně efektivní a hráči mohli pomoci,“ zdůraznil.
První ročník konference tak přinesl důležitou platformu pro dialog mezi odborníky z různých oblastí a nastínil nové přístupy k řešení problémového hraní. Vznikla tak naděje, že společným úsilím bude možné efektivněji chránit hráče a poskytovat jim potřebnou podporu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.