Čtvrtek, 24. července 2025, 19:00
Od srpna letošního roku vstupuje v platnost změna české stavební legislativy, která může proměnit podobu tuzemského stavebnictví. Díky úpravě normy o požární bezpečnost staveb se výrazně zjednoduší výstavba vícepodlažních budov ze dřeva, a to až do výšky 22,5 metru. Zatímco dosud byly podobné stavby možné pouze za cenu složitého inženýrského řešení, nově bude možné navrhovat a realizovat dřevostavby bezpečněji, levněji a rychleji.
To otevírá dveře novým možnostem pro výstavbu moderních bytových domů, škol i veřejných budov z obnovitelných materiálů. „Dřevo a jeho využití je pro Českou republiku tradicí od nepaměti. Stavebnictví se od něj historicky odklonilo, ale nastal čas se k dřevostavbám vrátit. Česko je druhým největším exportérem kulatiny v Evropské unii a vždy mě štvalo sledovat, jak kvalitní dřevo z našich lesů vyvážíme za hranice, abychom zpět přiváželi výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Nevyužíváme tedy naplno ekonomický potenciál jedné z mála přírodních surovin, kterou v naší zemi produkujeme. I proto jsem hned po svém zvolení do sněmovny začal pracovat na koncepčním řešení,“ uvedl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Klíčovým přelomem je právě změna normy, která odstranila jednu z největších překážek – požární omezení dřevěných konstrukcí. Nově bude možné bezpečně realizovat stavby do výšky 22,5 metru. Norma současně umožňuje i inženýrské řešení požární bezpečnosti, což významně zjednoduší celý projektový proces a sníží náklady.
Změny bezpečnostních norem byly konzultovány s hasiči. „Rychlost technologických změn a dostupnost nových materiálů se zásadním způsobem promítá do celé řady oborů. Jedním z nich je také stavebnictví. Je proto naprosto klíčové trendy sledovat, vyhodnocovat a předpisy (včetně norem) nejen novelizovat, ale také v pravidelných intervalech revidovat. Cestou je úzká spolupráce státní správy s technologickými lídry a soukromým sektorem. Vzájemná výměna informací a důvěra,“ říká náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Daniel Miklós.
Česká komora architektů změny vítá. „My architekti rádi využíváme dřevo na stavby již od pradávna. Na krovy, sruby, rekreační stavby, sportovní haly, rozmanité přístřešky a další. Nejprve z masivních trámů, hranolů, později z lepených a sbíjených vazníků. Ale systém CLT panelů přináší zcela nové možnosti pro stavbu vícepodlažních či výškových staveb, a to i pro jejich architektonický výraz. Navíc tak zásadním způsobem přispíváme k udržitelnému stavění – snižování uhlíkové stopy, šetření nerostných surovin, energií a vody," řekl předseda komory Jan Kasl.
Pro Čechy dřevostavby nejsou žádnou novinkou, dnes je každý sedmý rodinný dům dřevostavba. Je to také naše velká exportní surovina, nicméně s nízkou přidanou hodnotou. V roce 2023 Česko vyvezlo průmyslovou kulatinu za 490,8 milionu eur.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám