Česko bude stavět ze dřeva. Dřevostavby dostaly volnější pravidla

Autoři | Foto MPO

Od srpna letošního roku vstupuje v platnost změna české stavební legislativy, která může proměnit podobu tuzemského stavebnictví. Díky úpravě normy o požární bezpečnost staveb se výrazně zjednoduší výstavba vícepodlažních budov ze dřeva, a to až do výšky 22,5 metru. Zatímco dosud byly podobné stavby možné pouze za cenu složitého inženýrského řešení, nově bude možné navrhovat a realizovat dřevostavby bezpečněji, levněji a rychleji.

To otevírá dveře novým možnostem pro výstavbu moderních bytových domů, škol i veřejných budov z obnovitelných materiálů. „Dřevo a jeho využití je pro Českou republiku tradicí od nepaměti. Stavebnictví se od něj historicky odklonilo, ale nastal čas se k dřevostavbám vrátit. Česko je druhým největším exportérem kulatiny v Evropské unii a vždy mě štvalo sledovat, jak kvalitní dřevo z našich lesů vyvážíme za hranice, abychom zpět přiváželi výrobky s vysokou přidanou hodnotou. Nevyužíváme tedy naplno ekonomický potenciál jedné z mála přírodních surovin, kterou v naší zemi produkujeme. I proto jsem hned po svém zvolení do sněmovny začal pracovat na koncepčním řešení,“ uvedl na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Klíčovým přelomem je právě změna normy, která odstranila jednu z největších překážek – požární omezení dřevěných konstrukcí. Nově bude možné bezpečně realizovat stavby do výšky 22,5 metru. Norma současně umožňuje i inženýrské řešení požární bezpečnosti, což významně zjednoduší celý projektový proces a sníží náklady.

Změny bezpečnostních norem byly konzultovány s hasiči. „Rychlost technologických změn a dostupnost nových materiálů se zásadním způsobem promítá do celé řady oborů. Jedním z nich je také stavebnictví. Je proto naprosto klíčové trendy sledovat, vyhodnocovat a předpisy (včetně norem) nejen novelizovat, ale také v pravidelných intervalech revidovat. Cestou je úzká spolupráce státní správy s technologickými lídry a soukromým sektorem. Vzájemná výměna informací a důvěra,“ říká náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Daniel Miklós.

Česká komora architektů změny vítá. „My architekti rádi využíváme dřevo na stavby již od pradávna. Na krovy, sruby, rekreační stavby, sportovní haly, rozmanité přístřešky a další. Nejprve z masivních trámů, hranolů, později z lepených a sbíjených vazníků. Ale systém CLT panelů přináší zcela nové možnosti pro stavbu vícepodlažních či výškových staveb, a to i pro jejich architektonický výraz. Navíc tak zásadním způsobem přispíváme k udržitelnému stavění – snižování uhlíkové stopy, šetření nerostných surovin, energií a vody," řekl předseda komory Jan Kasl.

Pro Čechy dřevostavby nejsou žádnou novinkou, dnes je každý sedmý rodinný dům dřevostavba. Je to také naše velká exportní surovina, nicméně s nízkou přidanou hodnotou. V roce 2023 Česko vyvezlo průmyslovou kulatinu za 490,8 milionu eur.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky dřevostavba, požární bezpečnost, stavba, materiál, projekt, technologie, dřevo, stavební materiál

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.