Ještě tři týdny a v Česku začneme vydělávat sami na sebe. Od 1. června přestaneme, obrazně řečeno, vydělávat pro stát a po více než pěti měsících začneme konečně vydělávat sami na sebe.
V letošním roce musí daňoví poplatníci v Česku pracovat celkem 151 dní na pokrytí veřejných výdajů a teprve po tomto období začnou konečně vydělávat sami na sebe. Milník, který rozděluje rok na tyto dva úseky se nazývá Den daňové svobody a každoročně ho již od roku 2000 vyhlašuje Liberální institut, letos nově se zpřesněnou metodikou.
Oproti loňskému roku, kdy Den daňové svobody vycházel taktéž na 1. června, se však jedná o zlepšení o jeden den s ohledem na to, že loňský rok byl rokem přestupným. Na Den daňové svobody je zapotřebí nahlížet v rámci dlouhodobějších časových řad, jelikož do výpočtu Dne daňové svobody se promítají jednak veřejné výdaje a jednak výše HPD, a tedy jednotlivé roky mohou být ovlivněny mimořádným výkyvem, jako byl propad HDP v roce 2009 nebo stropování cen energií v roce 2023.
Obecně lze říct, že zaznamenáváme pozitivní trend vývoje v post covidovém období, kdy se daří Den daňové svobody přibližovat k začátku roku, byť meziroční změna není nijak výrazná.
Zdroj: Liberální institut
Z hlediska výpočtu Dne daňové svobody má Česko pátý nejmenší stát v Evropské unii a pokud bychom se podívali na země před námi, tak Irsko je velmi specifický případ z hlediska výše HDP, jelikož zde sídlí nadnárodní společnosti a Malta s Kyprem jsou z pohledu počtu obyvatel velmi malé země (Kypr má obyvatel jako Praha a Malta o něco více než Brno).
Zdroj: Liberální institut
Pokud se podíváme za hranice Evropy, tak Den daňové svobody oslaví dříve než v Česku například ve spojených státech, Japonsku nebo Austrálii, byť rozdíl mezi těmito zeměmi a Českem je v nižších jednotkách dní.
Jedním z nepřehlédnutelných témat ve veřejném prostoru byla otázka stavu veřejných rozpočtů, což bylo navíc umocněno pandemií COVID-19. Proto byla této otázce věnována zvýšená pozornost s tím, že letos budou daňoví poplatníci v Česku muset pracovat 9 dní z důvodu existence schodku veřejných rozpočtů.
Zdroj: Liberální institut
Země s nejvyšším počtem dnů práce navíc asi nikoho moc nepřekvapí. Z hlediska deficitního hospodaření s veřejnými prostředky se jedná o obvyklé podezřelé a proti těmto zemím již také Evropská unie zahájila tzv. řízení o nadměrném schodku (v angličtině EDP – excessive deficit procedure).
Zajímavostí může být pro někoho Řecko, které bylo dlouhé roky v Evropě udáváno jako odstrašující případ hospodaření a nutno říci že právem. Nicméně v poslední době došlo v Řecku k masivní konsolidaci a Řecko se tak umisťuje z pohledu nutnosti práce navíc mezi nejlepší země v Evropě.
Přestože si Česko rozhodně v mezinárodním srovnání nevede špatně a z pohledu Dne daňové svobody je příjemné vidět Česko mezi nejlepšími zeměmi v Evropě i na Světě. To však rozhodně nesmí znamenat otevřenou bránu k rostoucí velikosti státu a moc rád bych příští rok oslavil Den daňové svobody již v květnu. Bohužel se při pohledu na nákladnost všech našich nových „priorit“, jako je obrana, dekarbonizace a energetika obávám, že Den daňové svobody v květnu v dohledné době jen tak neoslavíme.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám