KOMENTÁŘ: Blíží se Den daňové svobody, jak dlouho ještě budeme pracovat na stát?

Autoři | Foto Pixabay

Ještě tři týdny a v Česku začneme vydělávat sami na sebe. Od 1. června přestaneme, obrazně řečeno, vydělávat pro stát a po více než pěti měsících začneme konečně vydělávat sami na sebe.

Autor je ředitel Liberálního institutu

Pracovní poměr se státem na dobu určitou – od ledna do května

V letošním roce musí daňoví poplatníci v Česku pracovat celkem 151 dní na pokrytí veřejných výdajů a teprve po tomto období začnou konečně vydělávat sami na sebe. Milník, který rozděluje rok na tyto dva úseky se nazývá Den daňové svobody a každoročně ho již od roku 2000 vyhlašuje Liberální institut, letos nově se zpřesněnou metodikou.

Oproti loňskému roku, kdy Den daňové svobody vycházel taktéž na 1. června, se však jedná o zlepšení o jeden den s ohledem na to, že loňský rok byl rokem přestupným. Na Den daňové svobody je zapotřebí nahlížet v rámci dlouhodobějších časových řad, jelikož do výpočtu Dne daňové svobody se promítají jednak veřejné výdaje a jednak výše HPD, a tedy jednotlivé roky mohou být ovlivněny mimořádným výkyvem, jako byl propad HDP v roce 2009 nebo stropování cen energií v roce 2023.

Obecně lze říct, že zaznamenáváme pozitivní trend vývoje v post covidovém období, kdy se daří Den daňové svobody přibližovat k začátku roku, byť meziroční změna není nijak výrazná.

Zdroj: Liberální institut

Z hlediska výpočtu Dne daňové svobody má Česko pátý nejmenší stát v Evropské unii a pokud bychom se podívali na země před námi, tak Irsko je velmi specifický případ z hlediska výše HDP, jelikož zde sídlí nadnárodní společnosti a Malta s Kyprem jsou z pohledu počtu obyvatel velmi malé země (Kypr má obyvatel jako Praha a Malta o něco více než Brno).

Zdroj: Liberální institut

Pokud se podíváme za hranice Evropy, tak Den daňové svobody oslaví dříve než v Česku například ve spojených státech, Japonsku nebo Austrálii, byť rozdíl mezi těmito zeměmi a Českem je v nižších jednotkách dní.

Za deficity se platí, nikoliv krví, ale časem

Jedním z nepřehlédnutelných témat ve veřejném prostoru byla otázka stavu veřejných rozpočtů, což bylo navíc umocněno pandemií COVID-19. Proto byla této otázce věnována zvýšená pozornost s tím, že letos budou daňoví poplatníci v Česku muset pracovat 9 dní z důvodu existence schodku veřejných rozpočtů.

Zdroj: Liberální institut

Země s nejvyšším počtem dnů práce navíc asi nikoho moc nepřekvapí. Z hlediska deficitního hospodaření s veřejnými prostředky se jedná o obvyklé podezřelé a proti těmto zemím již také Evropská unie zahájila tzv. řízení o nadměrném schodku (v angličtině EDP – excessive deficit procedure).

Zajímavostí může být pro někoho Řecko, které bylo dlouhé roky v Evropě udáváno jako odstrašující případ hospodaření a nutno říci že právem. Nicméně v poslední době došlo v Řecku k masivní konsolidaci a Řecko se tak umisťuje z pohledu nutnosti práce navíc mezi nejlepší země v Evropě.

Přestože si Česko rozhodně v mezinárodním srovnání nevede špatně a z pohledu Dne daňové svobody je příjemné vidět Česko mezi nejlepšími zeměmi v Evropě i na Světě. To však rozhodně nesmí znamenat otevřenou bránu k rostoucí velikosti státu a moc rád bych příští rok oslavil Den daňové svobody již v květnu. Bohužel se při pohledu na nákladnost všech našich nových „priorit“, jako je obrana, dekarbonizace a energetika obávám, že Den daňové svobody v květnu v dohledné době jen tak neoslavíme.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Den daňové svobody, Česko, Evropa, Řecko, Evropská unie, Malta, Kypr, Liberální institut, Irsko, Japonsko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.