I přes to, že Ukrajina vede již tři a půl roku plnohodnotnou válku, zájem o dění v této zemi ze strany nejen Evropy, ale i zbytku demokratického světa, upadá. To se však změnilo kvůli událostem posledních dnů. Je zajímavé, že oči celého světa se v současnosti upírají na jeden jediný zákon, přestože nad tou samou zemí denně létají ruské rakety. Ten samý zákon, který v zemi vyvolal neklid a silnou kritiku vlády.
Na vině je zákon č. 12414, který de facto umožňuje zničení již tak nikoliv nezávislých ukrajinských protikorupčních institucí NABU (Národní protikorupční úřad Ukrajiny) a SAP (Speciální protikorupční prokuratura). Tyto instituce by podle zákona měl nově řídit speciální prokurátor. K tomuto kroku se ukrajinská administrativa odhodlala údajně proto, že v jedné z výše zmíněných protikorupčních struktur byl objeven agent Ruské federální bezpečnostní služby (FSB).
Zákon č. 12414 byl ukrajinským parlamentem (Verkhovna Rada) schválen v urychleném režimu a prezident Zelenskyj jej následně podepsal. To vyvolalo na Ukrajině obrovskou vlnu kritiky na účet nejen prezidenta, ale také stávající vlády a poslanců, kteří hlasovali pro přijetí zákona. Tentýž den se v ukrajinských městech, včetně hlavního města Kyjeva, začali scházet lidé s transparenty s různými hesly kritizujícími nejen přijatý zákon, ale také samotného prezidenta. Požadavek protestujících byl zřejmý - urychlená změna tohoto zákona s cílem obnovit nezávislost protikorupčních institucí.
Není divu, že přijetí kontroverzního zákona vyvolalo opravdu velkou vlnu protestů, protože Ukrajincům není jedno, co s jejich zemí bude. Nejen že chtějí, aby skončila ruská agrese, ale také chtějí účinně bojovat s korupcí a záleží jim na tom, aby se Ukrajina jednou stala součástí Evropské unie a Západních demokracií. Minimálně však v oblasti svobody shromažďování k tomu má Ukrajina dobře nakročeno, jelikož protestující se mohli volně shromáždit a svobodně vyjádřit svůj názor. Představte si, jak by dopadli jejich ruští sousedé, kdyby dostali podobný nápad.
Netrvalo dlouho a se svými vyjádřeními přišli také vysoce postavení evropští představitelé. Na tento na první pohled zvláštní postup ukrajinské vlády reagovali například Marta Kos, evropská komisařka pro rozšiřování EU, český ministr zahraničí Jan Lipavský, a také Evropská unie jako celek.
Den po přijetí zákona Zelenskyj zveřejnil další video, ve kterém ubezpečil, že hlasy Ukrajinců, nejen na sociálních sítích, ale i těch v ulicích, budou vyslyšeny, a po pečlivé analýze hodlá ukrajinská vláda učinit patřičné kroky, které zajistí nezávislost protikorupčních institucí. Zelenskyj dále jednak navrhl ukrajinskému parlamentu právní předpis, který by skutečně zajistil posílení právního státu a ochranu před ruským vlivem, ale také ubezpečil občany, že protikorupční instituce NABU a SAP budou opravdu nezávislé a nebudou nikým řízeny.
V případě, že by prezidentský návrh zákona úspěšně prošel legislativním procesem, znamenalo by to posílení právní vymahatelnosti, skutečnou nezávislost protikorupčních orgánů a spolehlivou ochranu před jakýmkoliv ruským vlivem nebo ruským vměšováním.
Přestože je celý vývoj okolo kontroverzního zákona přinejmenším kostrbatý, existuje zde nemalá naděje, že v konečném důsledku bude znamenat posílení právního státu a demokratických prvků na Ukrajině. Pakliže se to zadaří, bude to znamenat další krok země směrem na Západ.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám