Počasí dnes13 °C, zítra17 °C
Neděle 6. října 2024  |  Svátek má Hanuš
Bez reklam

Amazon dal desítky milionů na revitalizaci brownfieldu v Kojetíně. Do města se hrne další obří investice

Více než deset let ležely ladem u Kojetína na Přerovsku desetitisíce metrů čtverečních zamořené půdy určené pro průmyslovou zónu. Americký gigant Amazon část zdejšího brownfieldu revitalizoval a postavil zde distribuční centrum. V lokalitě se nyní chystá další obří investice.

Velké starosti dělal v minulosti radnici v Kojetíně areál bývalého cukrovaru na kraji města. Zhruba na třiceti hektarech stála nejen bývalá fabrika, ale především usazovací nádrže na kaly plné nebezpečných a škodlivých látek.   

"My jsme z toho více než deset let byli nešťastní, protože jsme měli průmyslovou zónu, ale byla k ničemu. Část byla úplně nevyužitá a na části byla solární elektrárna, což podporujeme, ale ne v průmyslové zóně, protože nikoho nezaměstná," popsal situaci starosta Kojetína Leoš Ptáček (NK).

Na demolici cukrovaru a sanaci jedovatých nádrží nemělo město peníze. Lokalitu poblíž dálnice uprostřed Moravy si naštěstí vyhlédl americký gigant Amazon a postavil zde obří distribuční centrum.

"Amazon nám nevyřešil pouze cukrovar, samotná fabrika stála asi na deseti hektarech, ale bylo tam dalších asi dvacet hektarů kališť, kam se vypouštěly ekologické zátěže. Podle vlastních vyjádření Amazon na sanaci půdy a spodních vod dal 180 milionů korun," netají spokojenost starosta Kojetína. Hala stojí na pozemcích usazovacích nádrží, kaliště stavbaři zavezli železobetonovým recyklátem z demolice cukrovaru. 

Pro Kojetín se tak otevřela cesta k dalším obřím investicím. Stejný developer Accolade nyní na zbývajících pozemcích bývalého cukrovaru chystá stavbu další více než tři sta metrů dlouhé haly pro lehký průmysl. Solární elektrárna sice zanikne, v plánu je však výsadba zeleně a vytvoření parku.

"Z původního brownfieldu zbylo ještě asi deset hektarů, nyní probíhá uzemní řízení a je vydaná EIA. Druhá fabrika nabídne sofistikovanou výrobu, zainvestují také park, hrací prvky a zavázali se vysázet spoustu zeleně. Benefitů pro město je z toho opravdu hodně, není to jenom o pracovních místech," vysvětluje starosta Kojetína Ptáček.

Zájem o Kojetín potvrzuje také samotná investiční společnost Accolade. "V rámci přípravy první fáze průmyslového parku Kojetín se na nás obracelo velké množství společností, které chtěli v lokalitě působit. Vzhledem k tomu, že jsme zde mohutně zainvestovali, vybudovali perfektní dopravní napojení, dává nám smysl dále podporovat vznik ekonomického hubu, který zde odstartovalo robotické centrum pro společnost Amazon," potvrdil Jiří Stránský z Accolade.

Amazon v poslední roce proměnil pracovní trh na celé střední Moravě, v Kojetíně se zvýšily ceny nemovitostí, v plánu je stavba obchodů a další infrastruktury a ve městě například vznikla výjezdová stanice záchranky. Gigant nyní hledá několik tisíc brigádníků pro nadcházející vánoční období, minulý týden oznámil, že minimální nástupní mzda provozních zaměstnanců se zvýší na 231 korun za hodinu včetně bonusu. "Zvyšujeme minimální nástupní mzdu a nabízíme benefity již od prvního dne," sdělil generální manažer společnosti Amazon Česká republika Michal Šmíd.  

Foto poskytl Amazon, Michal Šverdík

Štítky Amazon, Kojetín, brownfield, investice, revitalizace, Česko, obchod, okres Přerov, revitalizace, nádrž, Accolade

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Amazon dal desítky milionů na revitalizaci brownfieldu v Kojetíně. Do města se hrne další obří investice  |  Regiony  |  Byznys  |  Trade-off – ekonomické zpravodajství

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.