Společnost ČEZ má v plánu do konce roku vybrat dodavatele malých modulárních reaktorů (SMR) o celkovém výkonu až 3 000 MW. Konzultantská společnost PwC vydala studii o ekonomických dopadech nasazení flotily reaktorů jednoho z uchazečů, společnosti Westinghouse, který nabízí SMR AP300. Američané odhadují, že stavba během 25 let přinese Česku téměř 293 miliard korun.
Podle šéfa jaderné firmy Patricka Fragmana, který v Praze závěry studie konzultační společnosti PwC prezentoval, by americké reaktory o celkovém výkonu až 3 GW vytvořily v Česku během výstavby průměrně 3 200 pracovní míst ročně. Často jde o vysoce kvalifikované pozice, které ale bude v Česku obtížné sehnat. Po spuštění všech reaktorů okolo roku 2050 by stát navíc potřeboval dalších zhruba 8 500 pracovníků, kteří by elektrárny obsluhovali.
S plánovaným odklonem od uhlí v polovině třicátých let ale musí česká vláda hledat alternativy a modulární reaktory mohou být vedle plynových elektráren jedním z možných řešení. Státní energetická koncepce předpokládá, že se do roku 2040 jaderná energie stane hlavním zdrojem výroby elektřiny a bude ročně produkovat mezi 46 % a 58 % celkové výroby. V srpnu letošního roku Česko z jádra vyrobilo téměř 45 % elektřiny. Uhelné elektrárny vyprodukovaly zhruba 36 %.
Výstavba potenciálně až deseti modulárních reaktorů od Westinghouse by dle výpočtů studie PwC mohla zásobovat téměř 2 miliony domácností bezemisní elektřinou. Westinghouse také plánuje skrze možnou budoucí výstavbu zapojit české firmy do svého globálního dodavatelského řetězce, což by mohlo přeneseně na HDP přinést Česku další zisky.
Otázkou zůstávají pořizovací náklady. Jaderné reaktory, včetně modulárních, jsou extrémně drahé na výstavbu, když se však splatí, výroba elektřiny je pak poměrně levná. Druhým otazníkem je samotná technologie malých modulárních reaktorů. Žádný z výrobců, který se o zakázku v Česku uchází, nemá modulární reaktor v provozu. Ten od amerického Westinghouse vychází z konvenčního reaktoru AP1000, který je v provozu v USA a v Číně.
Zástupci Westinghouse proto tvrdí, že samotná výstavba by se měla obejít bez větších problémů. Firma se o podobné zakázky uchází i v USA, Kanadě a Velké Británii. Právě v Severní Americe by dle slov američanů měla kolem roku 2030 začít výstavba první jednotky modulárního reaktoru.
Komplikací by u nás neměla být legislativa. Dvě fungující jaderné elektrárny, dlouhodobé zkušenosti státního aparátu a trvalá podpora zhruba 70 % občanů v jadernou technologii by měly proces usnadnit. Problémem může být však lidský kapitál. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v květnu pro Deník N uvedla, že Úřadu chybí pro posuzování Dukovan desítky lidí. S výstavbou malých modulárních reaktorů se problém ještě prohloubí. V užším výběru společnosti ČEZ pro nasazení SMR jsou také firmy GE Hitachi a Rolls-Royce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.