Pentagon pozastavil dodávky některých zbraní Ukrajině kvůli nízkým zásobám

Autoři | Foto Wikimedia Commons, Sgt. Alexandra Shea

Spojené státy pozastavily část vojenské pomoci Ukrajině, včetně protiletadlových střel Patriot a přesně naváděné munice. Podle oficiálního oznámení Pentagonu, o němž informovala zahraniční média, bylo rozhodnutí motivováno obavami o vyčerpané americké zásoby. Situace přichází v době, kdy Evropa poprvé předstihla USA v celkovém objemu vojenské podpory Kyjevu a prezident Trump naznačil možnou změnu postoje.

Pentagon pozastavil část vojenské pomoci

Pentagon zastavil odesílání některých systémů protivzdušné obrany a přesně naváděné munice na Ukrajinu. Podle tří informovaných zdrojů, na něž se odvolávají zahraniční média, bylo rozhodnutí učiněno na základě interní revize amerických muničních zásob, kterou zahájil šéf obranné politiky Elbridge Colby. Revize odhalila pokles počtu dělostřeleckých granátů, protiletadlových raket a dalších přesně naváděných zbraní na úroveň, která vyvolala obavy o schopnost USA plnit vlastní obranné plány.

Mluvčí Bílého domu Anna Kelly uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno „v zájmu Spojených států“ a je výsledkem přezkumu globální vojenské podpory. „Síla ozbrojených sil Spojených států zůstává neotřesitelná – zeptejte se Íránu,“ dodala mluvčí ve svém prohlášení.

Zbraně byly připraveny v Polsku

Podle amerických vojenských představitelů byly některé z těchto zbraní již připraveny k přepravě na základnách v Polsku, než bylo rozhodnutí o pozastavení vydáno. Mezi pozdržené dodávky patří desítky střel Patriot, tisíce granátů kalibru 155 mm, více než 100 střel Hellfire (řízené střely vzduch-země určené k ničení obrněné techniky), přes 250 přesně naváděných raket GMLRS a desítky dalších typů střel včetně Stinger (přenosné protiletadlové střely) a AIM (rakety vzduch-vzduch pro boj s nepřátelskými letouny).

Zvláště střely systému Patriot jsou považovány za jeden z nejúčinnějších prostředků obrany proti hypersonickým a balistickým střelám. Jejich zadržení tak může mít přímý dopad na schopnost Ukrajiny chránit své území před ruskými útoky. Střely Hellfire jsou rovněž klíčové pro činnost ukrajinských stíhaček F-16.

Trump nevyloučil další podporu

Pozastavení části dodávek přichází krátce po setkání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s prezidentem USA Donaldem Trumpem na okraj summitu NATO v Nizozemsku. Přestože Pentagon přistoupil k omezení, Trump nevyloučil možnost dodatečných dodávek systému Patriot: „Chtějí ty protiraketové střely, jak jim říkají, a uvidíme, jestli nějaké budeme schopni poskytnout. Je velmi těžké je získat,“ uvedl prezident na tiskové konferenci.

Podle údajů německého institutu Kiel Institute for the World Economy Evropa poprvé překonala Spojené státy v celkové výši vojenské pomoci Ukrajině. Evropské státy poskytly od začátku války pomoc v hodnotě 72 miliard eur, zatímco americký příspěvek činí 65 miliard eur.



 

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.