Český průmysl zůstává ve třetím čtvrtletí v útlumu. Dle výsledků společnosti S&P Global klesl index nákupních manažerů (PMI) v září z 46,7 na 46 bodů, což naznačuje pokračující pokles aktivity a zhoršené provozní podmínky ve zpracovatelské výrobě. Od poloviny roku 2022, kdy PMI klesl pod klíčovou hranici 50 bodů, je český průmysl v nepříznivém stavu.
Hlavním problémem pro domácí výrobce je slabá poptávka. Klesá nejen objem produkce, ale také nové zakázky, což negativně ovlivňuje budoucí aktivitu. Joe Hayes, vedoucí ekonom S&P Global Market Intelligence, dodává: „Zářijová data PMI nicméně poskytla i malá pozitiva. Zaprvé, tempo poklesu nových exportních zakázek se drželo na srpnové úrovni, a bylo tedy nejpomalejší podruhé od dubna 2022. Za druhé, obchodní důvěra sice povolila, ale počet optimistů v průzkumovém panelu stále převyšuje pesimisty. Jsou firmy, které věří v oživení poptávky.“
Pro zbytek roku lze však očekávat minimálně stagnaci průmyslové výroby, zejména v důsledku nepříznivého vývoje zahraniční poptávky. Situace v německém zpracovatelském průmyslu byla v září ještě horší než v Česku, přičemž index PMI klesl ke 40 bodům. Německý průmysl se zdá být pod vlivem spíše dlouhodobých strukturálních faktorů než krátkodobých cyklických výkyvů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.